niedziela, 14 lipca 2013

Jedna para oczu musi Ci wystarczyć na całe życie!


Autor: Marcin Kosiarek



Dlatego warto o nie odpowiednio wcześnie zadbać. Coraz częściej, czy to w pracy, czy w domu, nawet w autobusie, czy na przystanku, niszczymy nasze oczy używając komputerów, tabletów, telefonów komórkowych.

Popularnym zjawiskiem jest czytanie książek w autobusach. Można pewnie powiedzieć, że nie mamy czasu czytać siedząc w fotelu przy herbacie i taka podróż autobusem to jedyna okazja aby oddać się lekturze. Musimy być jednak świadomi zagrożeń jakie płyną z niewłaściwej profilaktyki oczu.
Na jakie schodzienia narażamy nasze oczy poprzez nadmierne przemęczanie oczu:
Krótkowzroczność(miopia): jest to zniekształcenie gałki ocznej. Światło wpadające do środka oka przez soczewkę ogniskuje się w złym mniejscu – przed siatkówką. W odróżnieniu od dalekowzroczności, krótkowidz nie jest w stanie skorygować obrazu napięciem mięśni oka. Początki też wady powstają zazwyczaj w okresie dojrzewania, kiedy wzrasta wykorzystanie oczu do czytania, a także zjawiska społeczne – telewizja, internet urządzenia multimedialne. Ponadto krótkowzroczność może być cześciowo uwarunkowana genetycznie.
Nadwzroczność(hipermetropia): jest to również zniekształcenie gałki ocznej. Inaczej niż w przypadku krótkowzroczności, obraz ogniskuje się za soczewką. W przypadku dalekowzroczności, to widzenie z bliska sprawia problem. Objawem może być szybkie męczenie się oczu w trakcie czytania, podrażnienie spojówek i ból głowy. Jest to najczęstsza wada wzroku. U dzieci występuje często w towarzystwie zeza rozbieżnego.
Astygmatyzm: jest to zaburzona symetria obrotowa oka. Najczęściej towarzyszy krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Przy astygmatyźmie często wystepują bóle głowy, pieczenie oczu i przemęczenie. Dla astygmatyka sposób widzenia konktetnego obiektu zmienia się wraz z kątem nachylenia. Spowodowanie jest to wyżej wspomnianymi zniekształceniami oka. W skrajnych przypadkach we wnętrzu oka może się tworzyć kilka ogniskowych, co znacznie zaburza widzenie.
Starczowzroczność (prezbiopia): wada ta najsilniej rozwija się między 40, a 65 rokiem życia. Ze względu na takie same objawy, często mylona jest z dalekowzrocznością. Powstaje w wyniku naturalnych procesów twardnienia i starzenia się rogówki. Przy starczowzroczności zanika umiejętność akomodacji oka.
W celu profilaktyki wad wzroku pamiętajmy o badaniach kontrolnych. Dzieki nim będziemy mogli zawczasu podjąć pewne kroki w celu poprawy widzenia.

 http://www.aptekaotc.pl/68686868/c/pl/24/1/1/0/long/zdrowe_oczy.html


Marcin Kosiarek ekspert z firmy Świat Okularów

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis.pl - Miasta Artykułów"

Przeczytaj: SENIOREM  BYĆ i DOBRZE ŻYĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz