poniedziałek, 30 grudnia 2019

Słodkościom mówmy NIE!

Czy warto szkodzić własnemu zdrowiu z powodu słabości do słodkości ?

Za nami święta i czas spędzony przy obfitym tradycyjnie świątecznym stole.
Większość z nas odczuwa przejedzenie i z niepokojem myśli o nadmiarze kalorii i niedoborze ruchu w ostatnim czasie.

To chyba dobra okazja, aby uświadomić sobie, że być może to doskonały moment, aby ostatecznie uświadomić sobie, że cukier szkodzi naszemu organizmowi.
Badania naukowe potwierdzają, że cukier istotnie przyczynia się do problemów zdrowotnych i to nawet w większym stopniu niż palenie tytoniu.

Słodycze kuszą smakiem i wyglądem - kuszą czasami bardzo mocno, ale chcąc chronić swoje zdrowie nie można sobie pozwalać na jedzenie ich bez kontroli
Wiele nieprzetworzonych, naturalnych produktów (w tym owoce i warzywa) zawiera wystarczająco dużo cukru, aby całkowicie pokrywać przeciętne zapotrzebowanie człowieka na węglowodany potrzebne jako źródło energii organizmu.

Lekarze oraz dietetycy biją na alarm, aby w ciągu najbliższych 3-5 lat ograniczyć o 20-30 %. ilości cukru dodawanego do przetworzonej żywności.
Oszacowano, że zmiana na tym poziomie spowoduje obniżenie średnio o około 100 liczby kalorii, spożywanych codziennie przez każdego człowieka i ostatecznie przyczyni się do odwrócenia szerzącej się w rozwiniętych krajach epidemii otyłości.
Aby cukier nie był szkodliwy powinien stanowić nie więcej niż 5% dziennego spożycia pokarmów dla wytworzenia potrzebnej energii, co stanowi około 6 łyżeczek dziennie dla kobiet i 8 łyżeczek dziennie dla mężczyzn.
Podsumowując cukier jest zupełnie niepotrzebnym źródłem kalorii, nie daje wcale uczucia sytości i jest istotną przyczyną powstawania otyłości i cukrzycy.
Duże spożycie cukru zmniejsza zdolność do samoregulowania poboru kalorii przez organizm, co prowadzi do przyjmowania nadmiernej ilości cukru, przejadania się, a ostatecznie do przyrostu zupełnie zbytecznej masy ciała.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz