wtorek, 12 listopada 2019

Tajemnice cynamonu

Cynamon cieszy się niesłabnącą popularnością od czasów starożytnych jako przyprawa napojów i potraw. Azjatyckie, wiecznie zielone drzewa posiadają cynamonową korę, zawierającą olejki eteryczne. Głównym ich składem jest aldehyd cynamonowy. Ponadto zawierają związki z grupy flawonoidów: proantocyjanidyny i taniny cynamonowe.

Spożywanie potraw i napojów zawierających cynamon dobroczynnie oddziałuje na procesy:

  • trawienie
  • poziom lipidów we krwi
  • przeciwutleniania
  • równoważenia poziomu cukrów we krwi - ponieważ związki zawarte w cynamonie zarówno pobudzają receptory insuliny, jak też hamują aktywujące je enzym - co powoduje wzrost wykorzystania glukozy przez komórki
  • obniżenia poziomu cholesterolu - poprzez ograniczenie utleniania cholesterolu w wątrobie i pobudzanie działania enzymu: peroksydazy glutationowej
Ponadto trzeba podkreślić, że aldehyd cynamonowy pomaga zapobiegać agrgacji płytek krwi poprzez hamowanie uwalniania kwasu arachidonowego z błon.

Dlatego cynamon jest szczególnie zalecany w diecie osób z zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi, w tym z zespołem jelita drażliwego, drożdżycą, dysbiozą, niestrawnością, kurczami żołądka, z opornością na insulinę, lub obniżoną produkcją insuliny, z wzdęciami i nudnościami.

Jak wynika z doniesień naukowych nie jest wskazane stosowane cynamonu w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią. Szczególną ostrożność zaleca się w przypadku stosowania leków rozrzedzających, a przy cukrzycy konieczne jest monitorowanie poziomu glukozy i insuliny we krwi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz