piątek, 10 stycznia 2020

Kilka porad dla lepszego spania

Komfortowy i odpowiednio długi sen ma ścisły związek z utrzymaniem dobrego zdrowia, w tym sprawności fizycznej i psychicznej zarówno w młodym, jak i starszym wieku.
Jeśli podczas snu występują problemy takie jak bezdech, potrzebna jest interwencja lekarska.
W pozostałych problemach ze snem, w tym trudności z zasypianiem lub wielokrotne budzenie się w ciągu nocy są objawami bezsenności, można przezwyciężyć samemu.
Trzeba wówczas wprowadzić w życiu zmiany, które sprzyjają pozbyciu się kłopotów związanych zarówno z zasypianiem jak też z niewyspaniem.

1. Ważnej jest przestrzeganie stałej rutyny snu, co oznacza utrzymywanie stałych godzin kładzenia się do łóżka wieczorem oraz godziny porannej pobudki. Mózg przyzwyczai się do regularnego i szybkiego wysyłania sygnałów zasypiania i budzenia się.

2. Wykorzystywanie łóżka wyłącznie do spania.

3. Ograniczenie spożywania kofeiny, bo zdarza się, że dla niektórych osób nawet jedna filiżanka kawy rano oznacza bezsenną noc.

4. Regularna aktywność fizyczna, z wykorzystaniem ćwiczeń aerobikowych tj. chodzenia, biegania, pływania, zapewniających 3 ważne korzyści dla snu: szybkie zasypianie, większy procent regenerującego głębokiego snu, rzadsze przypadki budzenia się w nocy.

5. Wyeliminowanie drzemki w ciągu dnia, ponieważ drzemanie zawsze zakłóca naturalny cykl snu.

6. Rzucenie palenia nikotyny, która pobudza a tym samym utrudnia zasypianie.

7. Unikanie lub rozważne picie alkoholu, gdyż tłumi on funkcję układu nerwowego. Dlatego wieczorny drink może pomagać niektórym osobom zasypać, jednak senność zanika po kilku godzinach i może być przyczyną budzenia się przez pozostałą część nocy. Alkohol wpływa na rozluźnienie mięśni gardła i podniebienia miękkiego powodując chrapanie oraz zwiększa problemy z oddychaniem podczas snu.

8. Zadbanie o otoczenie w sypialni. Nie jest w niej potrzebny telewizor, telefon i inne urządzenia. Dzięki temu wzmocnia się świadome i podświadome przekonanie iż pomieszczenie przeznaczone jest wyłącznie do spania. Idealne jest otoczenie ciche, ciemne, stosunkowo chłodne z wygodnym łóżkiem i minimalnym nagromadzeniem sprzętów.

9. Skuteczne bywa czytanie dla relaksu przed snem - może ograniczyć długotrwałe przewracanie się z boku na bok.

10. Unikanie tabletek nasennych lub stosowanie leków nasennych na receptę wyłącznie w konsultacji i pod nadzorem lekarza przez najkrótszy możliwy okres czasu.

Przestrzeganie powyższych zasad nie jest trudne, dlatego warto skorzystać z tych porad i pozbyć się kłopotów ze spaniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz